Tarján Imre Országos Emlékverseny

Versenykiírás a 2016/2017-es tanévre

2000. január 19-én elhunyt Tarján Imre, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, az Akadémia III. (matematika-fizika) osztályának elnöke, Kossuth-és Állami Díjas, a Magyar Köztársaság Érdemrend középkeresztje és az Akadémiai Aranyérem kitüntetettje, a Semmelweis Orvostudományi Egyetem Biofizikai és Sugárbiológiai Intézetének Igazgatója. 1930-ban érettségizett iskolánkban, a szolnoki Verseghy Ferenc Gimnáziumban. 2000. szeptember 8-án, délután fél háromkor az iskola emeletén tiszteletére emléktáblát avattunk. Az ő emlékére rendezzük ezt a versenyt.

A verseny két kategóriában zajlik: az első kategóriában a 7-8. osztályosok, a második kategóriában a 9-10. osztályosok tartoznak. Mindkét kategóriában 3-3 fős csapatokkal lehet nevezni. Minden feladatot csapatmunkában kell megoldani, azaz a 3 diák együtt dolgozhat.

A verseny kétfordulós. Az első fordulóban egy bárhol fellelhető játék vagy egy saját készítésű eszköz (1 db) fizikáját kell leírni maximum 500 szó terjedelemben. A pályamunkát elektronikusan, 2016. november 9-én éjfélig a titkar@verseghy-szolnok.sulinet.hu e-mail címre küldjék el. A pályamunkához egy nevezési lapot kell kitölteni. A pályamunkák formai követelményei itt megtekinthetők.

A második forduló időpontja 2016. november 26. (szombat). Itt először a csapattagoknak néhány feladatot, problémát kell (közösen) megoldani. (Ezek egyike a Középiskolai Matematikai Lapok egyik feladata lehet a 2015-2016. tanévből.) A feladatok megoldásához bármilyen elektronikus adattovábbításra nem alkalmas eszköz, nyomtatott vagy kézzel írt dokumentum felhasználható. A pályamunkák alapján, valamint a délelőtti írásbeli eredmények figyelembe vételével maximum 14 - 14 csapat kerülhet a délutáni szóbeli döntőbe. Az első fordulóban leírt játék fizikájáról kell egy maximum 5 perces kiselőadást tartaniuk (ide célszerű, bár nem kötelező a szóban forgó játék, eszköz egy működő példányát elhozni), ezt a zsűri kérdései követik a szóban forgó játék, eszköz fizikájáról (a dolgozat „megvédése”). A zsűri elnöke dr. Radnai Gyula, az ELTE docense, a KöMaL fizika szerkesztőbizottságának vezetője.

A korábbi versenyekről készült felvételek itt megtekinthetők:

A 2011-es Tarján videójának linkje: https://www.youtube.com/watch?v=yF4vnnqlpQU
A 2012-es Tarján linkje: https://www.youtube.com/watch?v=Chh_iUxbAoA

Kérjük a fizikát tanító kollégákat, ösztönözzék diákjaikat a versenyen való részvételre. A versennyel kapcsolatban érdeklődni lehet:

Somogyi Tamás,
Verseghy Ferenc Gimnázium
cím: 5000 Szolnok, Tisza park 1.
telefon: 56/514-953
e-mail: somitomi@freemail.hu

Jó munkát, sok sikert kíván a Verseghy Ferenc Gimnázium fizika munkaközössége!

Szolnok, 2016. április 22.