előadáskönyvtáriskolamagyar nyelv és irodalom

Kortárs költők testközelből

Cseh Dániel

Cseh Dániel Közzétéve:

Kortárs költők testközelből

2024. február 27-én Zalán Tibor József Attila-díjas költő, író volt iskolánk vendége, akivel Jenei Gyula, a Varga Katalin Gimnázium tanára, az Eső c. irodalmi lap főszerkesztője beszélgetett. A rendhagyó irodalomórára/író-olvasó találkozóra nagyszámú érdeklődő előtt került sor iskolánk könyvtárában.

Zalán Tibor munkásságát, személyét az előadás előtt csak a HAJÓGYÁR nevű YouTube csatorna RAP CINCA című videósorozattából ismertem, ahol a költő magyar rap/trap szövegeket elemez. Ezek a videók mindig is tetszettek, ezért örültem, hogy pont ő jön az iskolába egy beszélgetésre.

Maga az előadás azért is volt vonzó, mivel ritkán találkozunk a 21. századi költő képével. Az iskolában tanult, évtizedekkel (vagy századokkal) ezelőtt élt szerzők romantizált életútja helyett a mai hazai kreatív közegbe láthatunk bele egy realistább nézőpontból. Zalán Tibor őszintén beszélt pályája kezdetéről, nehézségeiről, írói karrierje végéről. Megmagyarázta versei elvontabb összefüggései és saját földhözragadtsága közötti különbséget. Lerombolta azt az elképzelést, hogy a művészek egyfajta misztikus, megfoghatatlan lények. Rávilágított, hogy a költészet is ugyanolyan szakma, mint bármelyik és hogy az írás mögött nincs mindig közvetlenül megélt érzelmi töltet. Ezt olyan kijelentésekkel tette érzékletessé, mint hogy csak azért ír meg még két drámát, mert szerződés köti vagy hogy az megy költőnek, aki nem ért semmi máshoz (ez persze bármely hivatásra igaz lehet). Megosztotta továbbá alkotási tippjeit, viszonyát a prózával, és sok minden egyéb apróságot, alkotói dilemmát is megtudhattunk tőle.

Összegezve: a beszélgetés egy valóban értékes, gondolatébresztő program volt, ami után remélem, hogy a jövőben több hasonló alkalmon vehetek részt majd az iskolában.

 

Nagy Balázs

9. d osztályos tanuló